Ubrania w stylu Vintage - czym się charakteryzują, gdzie kupić?

Niektórzy ludzie spoglądają na ubrania tylko od strony praktycznej, jako materiał służący wyłącznie do ochrony przed zimnem i sposób na zachowanie konwenansów społecznych. Inni z kolei lubią się ubierać ładnie oraz podkreślać atuty swojej sylwetki, ale sposób doboru ich garderoby jest raczej przypadkowy i opiera się na niesprecyzowanych czynnikach lub aktualnym nastroju. Osoby, które interesują się modą i pragną, aby sposób ubierania był spójny i pasował do ich osobowości, zazwyczaj inspirują się określonymi stylami. W modzie istniej wiele różnych stylów oraz ich odłamów, np. styl rockowy, boho, glamour czy właśnie vintage. Vintage to sposób ubierania się, który szczególnie spodoba się osobom lubiącym otaczać się przedmiotami z dawnych lat lub czującym sentyment do poprzednich dekad. Opiera się on nie na współczesnej modzie, lecz tej sprzed co najmniej 20 lat. Ramy czasowe stylu vintage nie są do końca sprecyzowane, lecz często podaje się przedział od lat 50. do 90. Co to są ubrania vintage? Mogą to być stroje Twojej mamy lub babci z czasów młodości, choć vintage odnosi się także do bardziej światowych trendów, które panowały chociażby w USA

Jak ubierać się w stylu vintage?

Planując swoją przygodę ze stylem vintage, warto zgłębić temat mody z dawnych lat lub skupić się na wybranej dekadzie. Aby łatwiej było Ci dobierać elementy garderoby i łączyć je z dodatkami oraz fryzurą, możesz poczytać nieco o dawnych trendach i pooglądać zdjęcia z charakterystycznymi stylizacjami. To od Ciebie zależy, czy wybierzesz ubrania z jednego okresu, czy połączysz ze sobą dwa różne style. W każdej dekadzie popularne były materiały, kroje i wzory, które wyróżniały ją na tle reszty. W przypadku lat 60. będą to sukienki w kształcie litery A, bawełniane sweterki i ubrania w geometryczne wzory. W latach 70. królowały dzwony, podkolanówki i kombinezony, a lata 80. obfitowały w neonowe kolory i welurowe ubrania. Chociaż niektóre trendy już dawno przeminęły, we współczesnych kolekcjach można odnaleźć elementy, które kiedyś także były modne. Wiedza, skąd wywodzą się nowoczesne kierunki w modzie, może być naprawdę wartościowa. Dzięki niej bez problemu rozpoznasz ubrania w stylu vintage.

Ubrania w stylu vintage - tylko z drugiej ręki?

Jeśli chcesz ubierać się w stylu vintage, to na pewno zastanawiasz, jak skompletować taką garderobę. W końcu to sposób ubierania się bazujący na strojach, które są dziś trudno osiągalne. Choć ubrania w stylu vintage bazują na modzie poprzednich dekad, nie muszą pochodzić sprzed 40 czy 50 lat. Oczywiście takie rzadkie okazy są jak najbardziej pożądane i jeśli tylko Twoja rodzina nie wyrzuciła swoich starych ubrań oraz są one zachowane w dość dobrym stanie, możesz je włączyć do swoich stylizacji. Kolejnym miejscem, w którym możesz szukać elementów mody z przeszłości, jest second-hand, czyli po prostu lumpeks. Wbrew pozorom możesz tam znaleźć ubrania w naprawdę dobrym stanie z wcześniejszych lat, jeśli tylko dopisze Ci szczęście. Takie miejsca warto odwiedzać regularnie, bo nigdy nie wiadomo, w której dostawie znajdziesz strój, którego szukasz. Dobrze jest też śledzić oferty sprzedażowe w Internecie. Wiele osób pozbywa się starych strojów i można znaleźć wśród nich ubrania vintage. Jednak ten styl to nie tylko autentyczne stroje sprzed trzech czy czterech dekad.

Gdzie kupić ubrania w stylu vintage?

Ubieranie się jedynie w stroje z dawnych lat jest praktycznie niewykonalne, jednak bez obaw. Jeśli interesuje Cię styl vintage, możesz po prostu kupić ubrania, które nawiązują do mody z przeszłości. Wśród oferty wielu popularnych sklepów znajdziesz bluzki, spódnice czy inne części garderoby, które z odpowiednią wiedzą, możesz ze sobą połączyć, tworząc stylizację vintage. Niektóre firmy i projektanci tworzą nawet całe kolekcje, które są poświęcone modzie vintage, jak chociażby marka Gado Gado, której topy i bluzki zainspirowane są śródziemnomorskim stylem vintage i bohemy. Dzięki takim ofertom, ubieranie się w stylu vintage jest znacznie prostsze i nie wymaga wielu godzin spędzonych na poszukiwaniach odpowiednich ubrań.